© 2024 Cestování.cz

Historie Hersonissu

V moderní obci Hersonissos se v minulosti nacházelo starověké město Chersonesos, důležitý přístav z doby byzantské říše. Současný přístav byl postaven na zbytcích římského portu. Stopy některých z nich (i když většina je pod vodou) jsou na některých místech stále k vidění. Na ulici při pobřeží se např. nachází pyramidální římská fontána s mozaikami, které zachycují rybářské scény. Na vrcholu skalnatého kopce za přístavem zase lze vidět zříceninu raně křesťanské baziliky s podlahovými mozaikami.

Okolí města Hersonissos je známo svými pravěkými archeologickými nálezy. Díky nim víme, že 1 km východně od Hersonissu, na pobřeží, se v minulosti nacházel starověký chrám, zasvěcený bohyni Britomartis.

Město Hersonisssos je turisticky orientované, oblíbené zejména mezi Nizozemci, Iry, Srby a Němci. V okolí přístavu se nachází řada nizozemských snackbarů a irských hospod. Na východní straně stojí velké hotely a vodní park Star Beach s bary, bazény, denními kluby, zábavou pro děti a možností bungee jumpingu.

Podél hlavní silnice najdete mnoho obchodů se suvenýry, další obchody a restaurace (některé z nich jsou poblíž moře). Můžete zde také navštívit malé akvárium, nazvané Aquaworld Akvárium, ve kterém uvidíte místní mořské živočichy a plazy, z nichž mnoho je chráněno.

Dalším zajímavým místem nejen pro rodiny s dětmi je muzeum v přírodě Lychnostatis, které napodobuje vzhled tradiční krétské vesnice.

Noční život ve městě zajišťují diskotéky, kluby, bary a hospody.